Click here if you are not redirected in a few seconds.

Team Program

« Return to Team Program

HALL OF CHAMPIONS


NATIONAL CHAMPIONS

Susan Stringfellow - 2016 National Champion - Level 10 Trampoline
Caroline Walker - 2016 National Champion - Level 8 Trampoline & Level 8 Double Mini                                                                                
Morgan Bedsole- 2016 National Champion- Level 5 Double Mini

Gracie Cain - 2015 National Champion - Level 6 Double Mini (age 9-10)
Madeline Schafer - 2015 National Champion - Level 6 Tumbling (age 13-14)
Susan Stringfellow - 2015 National Champion - Level 10 Tumbling (age 15-16)
Amanda Thompson - 2015 National Champion - Level 8 Trampoline (age 13-14)
Cecilia Adams - 2014 National Champion - Level 6 Tumbling (age 11-12)
Gracie Cain - 2014 National Champion - Level 5 Tumbling (age 9-10)
Amanda Thompson - 2014 National Champion - Level 7 Trampoline (age 11-12)
Caroline Walker - 2014 National Champion - Level 6 Trampoline & Level 6 Double Mini (age 9-10)
Natalie Johnson - 2014 National Champion - Level 6 Trampoline (age 11-12)
Tara Bowman - 2013 National Champion - Level 5 Tumbling (age 11-12)

2016

GIRLS TEAM

Level 2 Small Team District Champions: Hannah Pritchard, Sophie Newcomb & Makenna Schroeder
Level 4A Large Team District Champions: Allison Porter, Kiersten Terrell, Layla Poche, Alexis Dunn, Kennedy Eder & Parker Davis
Level 4P Small Team District Champions: Kasidy Spillum, Sydney Kincade, Katharine Shaver, Emma Nelson & Morgan Decker
Ryan Geismar: Level 3 Beam and Floor District Champion, Beam North State Champion
Reese Rackers: Level 3 Beam District Champion
Lila Nau: Level 3 Beam North State Champion
Ailey Shollenberger: Level 3 Vault and Beam District Champion, Vault North State Champion
Emma Nelson: Level 4 Vault District Champion
Morgan Decker: Level 4 Beam District, North State & State Champion
Katharine Shaver: Level 4 Beam, Floor & AA District Champion, Vault North State Champion, Vault & Bars Champion
Annabel Poduska: Level 5 Floor State Champion
Ashlynn Carter-Frye: Level 6 Bars State Champion
Pallie Mumbru: Level 6 Vault State Champion
Kammie Green: Level 7 Floor State Champion
Leina Shollenberger: Level 8 Regional Qualifier
Christina Nguyen: Level 9 State Qualifier
                                                                                                                                                                                              

BOYS TEAM

Level 5 North State Champions: Cameron Huber, Matthew Beauregard, Cortland Witkoff & Shiloh Engibous
Level 5 All Star Camp: Shiloh Engibous, Cameron Huber, Luke Robnett & Brecken Fox
Shiloh Engibous:
Level 5 North State Champion on High Bar
Brecken Fox:
Level 5 North State Champion on Pommels
Luke Robnett:
Level 5 North State Champion
Grant Elledge:
Level 6 High Bar State Champion, Parallel Bars Region 3 Champion
Joshua Caperton:
State AA Champion, Region 3 Rings Champion and AA
Jackson Baughman:
Floor, Pommel & Rings State Champion, High Bar Region 3 Champion
Jordan Stewart:
Floor, Pommel Horse, High Bar & AA State Champion, Parallel Bar Region 3 Champion 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

TUMBLING AND TRAMPOLINE TEAM

Level 5 Double Mini Team State Champions: Morgan Bedsole, Hallie Foster, Grace Grubbs, Kate Nicaud, Olivia Olson, Ava Pape & Isabella Steele
Level 6 Trampoline Team State Champions:
Kyrsten Dragoslavic, Delaney Ginty, Kayla Green, Ella Puccio, Madelyn Schroeder & Merit Walker
Level 8 Trampoline and Double Mini State Champions:
Gracie Cain, Bailey Coyle, Addison Donahue & Caroline Walker
Bella Ballas: 
Trampoline North State Champion- Level 4
Isabella Steele:
Tumbling North State Champion- Level 4
Kate Nicaud: Double Mini North State Champion- Level 5
Kyrsten Dragoslavic:
Double Mini North State- Level 6
Merit Walker: Double Mini North State- Level 6
Shelby Cannon: Trampoline North State- Level 7
Morgan Bedsole:
Level 5 State Champion for Double Mini
Caroline Walker:
State, Regional and National Champion on Trampoline and Double Mini- Level 8
Susan Stringfellow:
 Trampoline State Champion- Level 10
                                                                                                                                                                                                                                                            
             

2015

GIRLS TEAM
Madison Hodes - Level 7 Region 3 Champion - Beam
Christina Nguyen - Level 7 State Beam and All Around Champion

BOYS TEAM
Level 4 State Team ChampionsMatthew Beauregard, Shiloh Engibous, Cy Smith, Cortland Witkoff, Brecken Fox, Timmy Robertson, and Luke Robnett

Level 5 State Team ChampionsAdam Brawner, Grant Elledge, Michael Goppert, and Logan Watterson

Region 3 Development Team - Future Stars - Kaeden Nelson and Ian Sandoval

Region 3 Development Team - JO Program - Carter Kim and Ian Sandoval

All Star State Team - Josh Caperton, Landen Nelson, and Kaeden Nelson

Luke Robnett - Level 4 State Champion - Pommels, Rings & AA (age 7)
Timmy Robertson - Level 4 State Champion - Vault & High Bar (age 8)
Brecken Fox - Level 4 State Champion - Pommels, Rings & High Bar (age 8)
Shiloh Engibous - Level 4 State Champion - High Bar (age 6)
Matthew Beauregard - Level 4 State Champion - Pommels & Vault (age 6)
Logan Watterson - Level 5 State Champion - Floor & Vault (age 9)
Grant Elledge - Level 5 State Champion - Pommels, Rings, High Bar & AA (age 9)
Landen Nelson - Level 5 State Champion - Pommels (age 8)
Gavin Bullard - Level 5 State Champion - Vault (age 8)
Joshua Caperton - Level 5 State Champion - Pommels, Rings, High Bar && AA (age 7)
Ian Sandoval - Level 6 State Champion - Pommels (age 7-8)
Carter Kim - Level 6 State Champion - High Bar (age 9)
Jordan Stewart - Level 7 State Champion - Pommels & Rings (age 9-10)

 

2014

GIRLS TEAM
Sydney Kincade - Level 3 Sr. A - District Champion - Vault
Kassidy Spillum - Level 3 Sr. C - District Champion - Vault
Parker Davis - Level 3 Sr. C2 North State Champion - Beam
Kiersten Terrell - Level 3 Jr. C - District Champion - Vault, North State (Jr. B2) Champion - Vault
Taryn Van Biezen - Level 4 Jr. B - District Champion - Floor, North State Champion (Jr. A3) Beam, State Champion (Jr. A3) Beam.
Kyla Nelson - Level 4 Sr. B1 North State Champion - Bars
Kammie Green - Level 5 Jr. C1 State Champion - Vault and Floor
Ana Laura Faoro - Level 5 Sr. C1 State Champion - Vault
Madison Hodes - Level 6 Jr. D1 - State Champion - All Around State

Tara Bowe - Level 6 Sr. A1 - State Champion - Vault, Floor & All Around

BOYS TEAM
LEVEL 4 STATE TEAM CHAMPIONS - Aiden Berryhill, Adam Brawner, Gavin Bullard, Joshua Caperton, Michael Goppert Kaeden Nelson, Landen Nelson & Nichoals Vitanza

Joshua Caperton - Level 4 North State Champion - Floor, Pommels, Vault, P-Bars & All Around (age 6)
Kaeden Nelson - Level 4 North State Champion Pommels, Vault & P-Bars (age 7)
Landen Nelson - Level 4 North State Champion Pommels (age 7)
Aiden Berryhill - Level 4 North State Champion Floor (age 8)
Michael Goppert - Level 4 North State Champion - Vault (age 8)
Nicholas Vitanza - Level 4 North State Champion - Pommels, High Bar & All Around (age 8)
Ian Sandoval - Level 5 North State Champion - Vault, High Bar & All Around (age 7)
Gareth Samberson - Level 5 North State Champion - Floor (age 8)
Carter Kim - Level 5 North State Champion - Rings (age 8)
Weston Sitz - Level 7 High Bar State Champion (age 11)
Jared Judd - Level 7 State Champion - Pommels & Vault (age 12-13)

TUMBLING & TRAMPOLINE TEAM

Kayla Green - Level 3 North State and Region 3 Champion on ALL events - Trampoline, Tumbling & Double Mini
Gracie Cain
 - Level 5 North State Champion - Trampoline, National Champion - Level 5 Tumbling
Avery Walker - Level 5 North State Champion - Trampoline
Caroline Walker - Level 5 Region 3 Champion - Tumbling, National Champion - Level 6 Trampoline, Level 6 Double Mini
Addison Donahue - Level 5 Region 3 Champion - Trampoline

Amanda Thompson - North State Champion - Level 7 Trampoline, Tumbling (age 11-12) and All Around top Score for all Level 7, National Champion - Level 7 Trampoline
Cece Adams - National Champion - Level 6 Tumbling

Natalie Johnson - Level 6 Region 3 Chapion - Double Mini, National Champion - Level 6 Trampoline,

Matille Drury - Level 7 North State & Region 3 Champion Trampoline & Tumbling

Level 5 State Champion Tumbling Team - Brooke Black, Macy Bowers, Gracie Cain, Mihika Sharma, Emma Armstrong & Caroline Walker

Level 7 State Champion Tumbling Team - Gabby Navar, Matille Drury & Amanda Thompson

2013

GIRLS TEAM
Level 2 Team - District Champions - Morgan Poche, Kasidy Spillum & Kiersten Terrell
Morgan Decker - Level 3 District Champion - Bars, Beam & AA & North State Champion - Bars & Beam
Kami Knight - Level 4, Jr. C North State Champion - Beam
Ana Laura Faoro - Level 4, Sr B North State Champion - Vaiult & Bars & State Champion on Vault, Beam & AA
Abby Davidsen - Level 5, Sr. B Distict Champion - Bars


BOYS TEAM

Ian Sandoval - Level 4 North State Vault & All Around Champion (age 6)
Jared Judd - Level 6 State P Bar Champion 9age 11)
Zach Thomas - Level 7 State and Regional High Bar Champion (age 11)
Nick Thomas - Level 7 State Vault Champion & Regional Champion on Pommels, Vault and All Around (age 11)

Level 7 Team - State Champions - Hunter Bauers, Harrison Kaster, Aaron Scott, Nick Thomas & Zack Thomas

TUMBLING & TRAMPOLINE TEAM
Taylor Bedford - Level 3 State Champion, Tumbling (age 7-8)
Addison Donahue - Level 3 State Champion, Trampoline (age 7-8)
Taryn Van Biezen - Level 5 Regional Champion, Tumbling (age 7-8)
Yasmine Griffin - Level 5 State Champion, Trampoline & Level 5 Regional Champion, Tumbling (age13-14)
Tara Bowman - Level 5 National Champion, Tumbling (age 13-14)
Chloe Coulstock - Level 6 State Champion, Tumbling (age 13-14)
Ellee Edgar - Level 6 State Champion, Trampoline (age 11-12)
Emilee Tutt - Level 7 State Champion, Tumbing (age 15+)
Preston Foster - Level 8 State & Regional Champion, Trampoline (age 15+)
Jessica Giacoman - Level 9 State Champion, Tumbling 9age 15+)

Level 5 Trampoline Team - State Champions - CeCe Adams, Emma Armstrong, Kayla Berry, Terra Bowman, Sadie Bridge, Kathryn Castle, Bailey Coyle, Yasmine Griffin, Madeline Schafer, Taryn Van Biezen, Caroline Walker & Chloe Wright

Level 6 Trampoline Team - State Champions - Ellee Edgar, Mary Calandro, Chloe Coulstock, Marlee Goppert, Sarah Hoving, Laine Roehrig & Amanda Thompson

Level 5 Tumbling Team - State Champions - CeCe Adams, Emma Armstrong, Kayla Berry, Mary Calandro, Bailey Coyle, Marlee Goppert, Yasmine Griffin, Heather Hannan, Madeline Schafer, Taryn Van Biezen & Chloe Wright

2012

GIRLS TEAM
Madison Decker
- Level 6, Sr. A. District Champion - Vault
Tara Bowe - Level 6, Jr. C District Champion - Floor
Madison Hodes - Level 5, Jr. C District Champion - Floor
Kami Knight - Level 4, Sr. A District Champion - Floor
Katie Weaver - Level 4, Sr. B North State Vault Champion
Leina Shollenberger - Level 6, Jr C North State Vault Champion
Sara Arreola - Level 6, Sr. B North State Bars Champion

BOYS TEAM
Robert Whitlock - Level 5 State Champion - Vault (age 12+)
Hunter Bauers - Level 6 State Champion - Vault, P-Bars & Regional Champion - Floor (Age 11)
Aaron Scott - Level 6 State Champion - Rings & Regional Champion - High Bar (Age 11)

TUMBLING & TRAMPOLINE TEAM
Chloe Crane - Level 3 Tumbling & Trampoline State Champion (age 7-8)
Kathryn Castle - Level 3 Tumbling State Champion (age 9-10) and Regional Tumbling Champion
Madeline Schafer - Level 4 Tumbling State Champion (age 9-10), Level 4 Tumbling Regional Champion
Callie Crane - Level 4 Trampoline State Champion (age 9-10)
Heather Hannan - Level 4 Tumbling Regional Chamion (age 11-12)
Sarah Hoving - Level 4 Tumbling State Champion (age 11-12)
Laine Roehrig - Level 5 Trampoline State Champion (age 11-12)
Taylor Doggett - Level 6 Trampoline Co-State Champion (age 13-14)
Emma Price - Level 6 Trampoline Co-State Champion (age 13-14)
Ally Calandro - Level 6 Tumbling & Trampoline State Champion (age 15+), Level 6 Tumbling Regional Champion

2011

GIRLS TEAM

Level 3 Team District Champions
Ramey Marietta -
Level 5 District Champion - Balance Beam, Level 5 Sr. B State Champion - Balance Beam
Tara Bowe - Level 5 District Champion - Balance Beam
Julia Rowe - Level 4 North State Champion - Bars & Balance Beam
Julia Anderson - Level 4 North State Champion - Bars

Sara Arreola -
Level 5 Sr. B North State Champion - Vault, Bars, Beam, Floor & All Around, Level 5 State Champion - Vault, Beam & All Around
Around
Lydia Test - Level 5 Jr. B North State Champion - Floor

 

BOYS TEAM
Mason Gulluscio - Level 4 State Champion - Rings, Vault, P-bars, High Bar & All Around
Braden Devoney - Level 5 State Champion - Rings (age 7-8)
Johnny Shaffer - Level 5 State Champion - Vault (age 9)
Nicholas Romanelli - Level 7 State Champion - Floor
Travis Allen - Level 7 Regional Champion Pommel Horse, Rings & High Bar

Level 4 Team - 6 Year old Division - State Champions - Drew Burris, Eric Debes, Sam Ford, Zachary Ford, Mason Gulluscio

TUMBLING & TRAMPOLINE TEAM
Laine Roehrig - Level 3 Tumbling State Champion (age 9-10)
Marlee Goppert - Level 3 Tumbling State Champion (age 11-12)
Callie Crane - Level 3 Trampoline State Champion (age 9-10) & Level 3 Regional Champion
Chloe Coulstock - Level 4 Trampoline State Champion (age 11-12)
Matt Carter - Level 7 Tumbling State Champion (age 15+)
Heather Hannan - Level 3 Tumbling Regional Champion (age 11-12)
Amanda Thompson - Level 3 Tumbling Regional Champion (age 9-10)

National Championship Qualifiers: Taylor Doggett & Ellee Edgar
 

2010

GIRLS TEAM
Katelyn Lewellen - Level 5 District Champion - Balance Beam, North State Champion - Bars
Abby Eaton - Level 5 North State Champion - Balance Beam
Sara Arreola - Level 5 North State Champion - Balance Beam

Matille Drury - Level 6 North State Champion - Balance Beam

BOYS TEAM
Travis Allen - Level 6 High Bar State Champion (age 9)
Joshua Johnson - Level 5 North State Floor & Vault Champion (age 7-9)
Nicholas Thomas - Level 5 North State Ring Champion (age 7-8)
Robert Whitlock - Level 4 North State Ring Champion (age 10+)
Level 5 Team - 7-8 year old Division - North State Champions - Josh Johnson, Harrison Kaster, Nicholas Thomas, Zachary Thomas

2009 

GIRLS TEAM
Madison Decker - Perfect 10.00 scored on Vault at Carol Hillenburg State Invitational
Abby Eaton - Level 5 North State Beam Champion (Jr. C)
Jessica Johnson - Perfect 10.00 scored on Vault at Carol Hillenburg State Invitational
Jessica Giacoman - Member of Team that represented Texas at the National Judges Cup in Florida.  Team Texas earned 1st place in the Nation.

BOYS TEAM
Travis Allen - Level 5 North State Champion (age 10+)
Joshua Johnson - Level 4 North State Floor Champion (age 7)
Nicholas Thomas - Level 5 North State Pommels, Rings, Vault, High Bar & All Around Champion
Level 4 Team - Age 7 - North State Champions - Josh Johnson, Harrison Kaster, Nicholas Thomas, Zachary Thomas

2008

GIRLS TEAM
Samantha Houston - Level 7 State Vault Champion (Jr. B)
Maritza Mack - Level 5 District Champion on Vault, Floor and All Around
Brooke Montgomery - Level 5 North State Floor Champion (Sr. B)
Emilee Tutt - Level 5 District Champion on Vault and Floor (Jr. C)

BOYS TEAM
Turner Killingsworth - Level 4 North State Rings Champion (age 7)
Mitchell Miller - Level 4 North State Champion on Pommels and P-Bars (age 6) 

 2007 

Megan Lloyd - Level 5 North State Champion (Jr. C) 

2006 

Zoe Early - Level 5 North State Champion on Vault, Bars and All Around (Jr. B)
Jessica Giacoman - Level 5 District Champions on Bars and All Around (Sr. A)